5 cech dobrego detektywa – czyli jak nie dać się naciągnąć oszustom

Pracę detektywa otacza wiele mitów. Osoby, które tylko czytały o zadaniach detektywów lub oglądały telewizyjne relacje z pościgów, zapewne nie znają jej realiów. W telewizji sprawy są rozwiązywane szybko, a detektyw, Warszawa i pościgi zawsze kończą się dobrze. Rzeczywistość nie wygląda tak różowo, a prawdziwy detektyw musi liczyć tylko na siebie i umieć poruszać się w gęstwinie przepisów prawa i stosować je w praktyce. Jakie cechy powinien mieć dobry detektyw?

Wymagania stawiane detektywowi. Warszawa miastem fachowców

Wykonywanie zawodu detektywa wymaga rozległej wiedzy z dziedziny prawa karnego, cywilnego, administracyjnego oraz kryminalistyki i kryminologii. Dobry śledczy musi mieć również doświadczenie, które z reguły zdobywa się latami, pracując na różnych stanowiskach w służbach mundurowych. Do stycznia 2014 roku obowiązywały przepisy, zgodnie z którymi chcąc wykonywać zawód detektywa, Warszawę trzeba było znać dobrze, jeśli chciało się tu pracować. Poza tym fachowiec musiał przejść specjalne szkolenie oraz zdać egzamin pisemny i ustny przed komisją egzaminacyjną, w której zasiadali przedstawiciele prokuratury, sądu, policji oraz MSWiA lub MS. Od stycznia 2014 roku w Polsce detektywem może zostać każdy, kto posiada średnie wykształcenie. Nie trzeba zdawać egzaminu, a wystarczy ukończyć kurs obejmujący 50 godzin dydaktycznych, po którym jest się pełnoprawnym detektywem i można podjąć działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług.

Kto może zostać detektywem? Warszawa i jej tajemnice

Zawód detektywa jest zawodem zaufania publicznego. Śledczy w swojej pracy dotyka sfery wolności i praw człowieka, czasami dociera do najintymniejszych sfer życia. Ustawa nakłada na niego obowiązek absolutnej dyskrecji, przestrzegania etyki zawodowej i lojalności w stosunku do klienta. Kandydat na detektywa musi mieć ukończone 21 lat i posiadać obywatelstwo polskie lub obywatelstwo innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub przysługuje mu prawo do zatrudnienia lub wykonywania działalności gospodarczej na terenie RP. Kandydat na śledczego nie może być wcześniej karany za żadne przestępstwo, co dotyczy również spraw z zakresu kodeksu karnego skarbowego za przestępstwa skarbowe. Mity dotyczące zawodu detektywa zazwyczaj nie zawierają informacji, iż detektyw, Warszawa i trudne śledztwa wymagają, by kandydat był inteligentny, dociekliwy i spostrzegawczy. Potrzebna mu będzie również wiedza z prawa, kryminalistyki, psychologii połączona z umiejętnością kojarzenia faktów. Wbrew panującym mitom, detektyw nie może stosować podsłuchów, monitoringu w miejscach prywatnych (dom, mieszkanie), kontrolować korespondencji czy stosować prowokacji. Przedstawiane w filmach sceny, w których detektyw wchodzi do domu i montuje podsłuch, nie mają miejsca w rzeczywistości. Takie działania są uznawane za przestępstwo i nie mogą stanowić dowodu w ewentualnej sprawie sądowej. Fachowiec musi obserwować i zbierać fakty. Szukając detektywa, zwróćmy uwagę na jego etykę pracy i opinie, które wystawili mu dotychczasowi klienci.

W tym dziale  Czy prywatny detektyw może pomóc w sprawach rodzinnych? Tak! Dowiedz się w jakim zakresie

Metody działania detektywów w serialach znacząco odbiegają od standardów rzeczywistości. Dobry fachowiec. nie stosuje podchodów i nie oszukuje. Detektyw, Warszawa i długotrwałe gromadzenie informacji i faktów – taka jest rzeczywistość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *