szkolenie (6)

Dlatego MBA

Osoby pełniące funkcje kierownicze zazwyczaj są bardzo ambitne. Chcą się rozwijać i zarabiać coraz więcej. Rynek pracy wciąż się zmienia i nie wolno osiadać na laurach, a warto się dokształcać i zdobywać nowe umiejętności. Szansą na rozwój dla menedżerów jest ukończenie studiów MBA, czyli Master of Business Administration.

Czym są studia MBA?

MBA to interdyscyplinarne studia łączące wiele dziedzin nauki: socjologię, psychologię, prawo, etykę, ekonomię, rachunkowość, finanse i marketing. Program studiów jest szeroki i obejmuje różne dziedziny z zarządzania: księgowość i finanse, marketing, zarządzanie przedsiębiorstwem i projektem, informatykę, prawo, zarządzanie zasobami ludzkimi itd. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów tego typu kursów: podstawowe – dla menedżerów, executive – dla najbardziej doświadczonej kadry oraz global executive – dla zarządzających instytucjami międzynarodowymi. Pod tą nazwą kryję się różne studia, które mogą mieć odmienne wymagania rekrutacyjne, liczbę godzin zajęć, wykładowców, język, w jakim zajęcia są prowadzone, wysokość czesnego, a także rodzaj dyplomu.

Jak się dostać na studia MBA?

Rekrutacja nie jest łatwa, a słuchacze na studia MBA są przyjmowani na podstawie aplikacji, testów i rozmowy kwalifikacyjnej. Najważniejsza jest rozmowa, a jej uzupełnieniem jest aplikacja, która odzwierciedla osiągnięcia, cele i motywacje osoby aplikującej. Na najlepszych programach obowiązuje również egzamin typu GMAT (przepustka na MBA we wszystkich krajach, w Polsce uczelnie współpracujące z zagranicznym partnerem przeprowadzają test wzorowany na GMAT). Kandydaci muszą też wykazać się kilkuletnim stażem zawodowym na kierowniczym stanowisku, zdać egzamin z języka angielskiego, a nawet przedstawić listy rekomendacyjne.

W tym dziale  Jak walczyć ze smogiem w dużym mieście?

Czy opłaca się skończyć MBA?

Studia MBA są drogie, więc zasadne jest pytanie o sens ich podejmowania. Za trwające dwa lata szkolenie trzeba zapłacić około 40 tys. złotych, ale jest to bardzo opłacalna inwestycja. Jeśli chcemy zapisać się na prestiżowe szkolenie MBA, studia mogą kosztować nawet 200 tys. dolarów – tyle zapłacimy za dwa lata nauki na amerykańskiej uczelni. Można korzystać z kilku źródeł finansowania – mogą to być pożyczki z instytucji finansowych blisko współpracujących z daną uczelnią, pożyczki z niezależnych instytucji oferujących kredyty dla studentów MBA lub finansowanie przez pracodawców. Osoby z certyfikatem MBA są cenione przez pracodawców, ale tylko wtedy, gdy za tytułem idzie wieloletnie doświadczenie w marketingu, które w połączeniu z wiedzą stanowi o przydatności pracownika.

Studia MBA są najlepszą inwestycja w siebie. Menedżer z dużymi ambicjami, który chce mieć świetną pracę i zarabiać naprawdę dobrze, powinien zdecydować się na nie zdecydować, by poszerzyć swoje horyzonty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *