Najpopularniejsze zawody rowerowe w Europie.

Większość zawodowych wyścigów rowerowych w Europie ma swoje początki sięgające czasów przed pierwszą wojną światową. Z amatorskich zawodów dla okolicznych entuzjastów jednośladów, przerodziły się one w międzynarodowe zawody sportowe pod patronatem Międzynarodowej Unii Kolarstwa. Które z nich są spełnieniem marzeń kolarzy?

Wielka czwórka

Do najbardziej znanych i prestiżowych wyścigów kolarskich w Europie i na świecie zalicza się Tour de France rozgrywany od 1903 z dwiema przerwami wynikającymi z działań wojennych. Ten wieloetapowy wyścig kolarski dookoła Francji trwa przez około trzy tygodnie. W tym czasie zawodnicy muszą pokonać ponad 3000 km, chociaż w przeszłości zdarzało się, że i ponad 5000 km. Podobnymi wyścigami są Giro d’Italia organizowany od 1906 i La Vuelta a España znany od 1935 roku. Do tej znanej i oglądanej trójki należy zaliczyć również Tour de Pologne, nasz rodzimy wyścig – znany, chociaż z dużymi przerwami, od roku 1924. Kiedy w 1993 roku za organizację zawodów w Polsce wziął się znany polski kolaż Czesław Lang, prestiż zawodów z roku na rok wzrasta. A od roku 2011 zaliczany jest do UCI World Tour – najważniejszego cyklu wyścigów kolarstwa szosowego.

Klasyki dwóch kółek

Jednocześnie w Europie odbywają się jednodniowe zawody kolarskie. Do miana klasyków zalicza się wyścig Mediolan-San Reno. Cykliczna impreza odbywająca się każdego roku w marcu. Trasa 289 km wiedzie po w miarę płaskim terenie z kilkoma podjazdami. Kolejnym jednodniowym wyścigiem jest Ronde van Vlaanderen czyli Dookoła Flandrii. Zawody organizowane co roku w kwietniu i należą do jednych z najtrudniejszych na świecie. Są znana z tego, że kolarze mają do pokonania kilkanaście krótkich, ale stromych podjazdów. W związku z tym często widzi się, że zawodnicy zamiast jechać na rowerze, zarzucają go na plecy i biegną. Kolejnym znanym jednodniowym klasykiem jest wyścig Paryż-Roubaix. Znany jest z tego, że z 259 km około 55 km przebiega po bruku i kocich łubach. Liège-Bastogne-Liège to najstarszy wyścig kolarski rozgrywany corocznie. Pierwsze zawody na tej trasie odbyły się w 1892 roku dlatego też przez kolarzy i komentatorów sportowych nazywany jest pieszczotliwie staruszką. 250 km trasa wiedzie przez górzyste tereny Arden i dlatego wyścig zaliczany jest do jednych z najtrudniejszych. Na zakończenie corocznych zmagań kolarskich zawodnicy przenoszą się do Lombardii. Tam w październiku odbywa się nazywany często wyścigiem spadających liści. Odbywa się nieprzerwanie od 1905 roku.

W tym dziale  Do którego roku życia używać fotelika-nosidełka dla dziecka?

Nowoczesne wyścigi

Wraz ze wzrostem zainteresowania jazdą na rowerach MTB powoli entuzjaści organizowali własne amatorskie wyścigi po górach. Z czasem Międzynarodowa Unia Kolarstwa również zainteresowała się tą jego odmianą. Tak z amatorskich zawodów powstał cykl imprez zaliczanych do Pucharu Świata. Najczęściej odbywają się w krajach europejskich mających dostęp do gór. Maraton MTB jest jednym z najtrudniejszych zawodów rowerowych. Podczas zawodów testowana jest siła, wytrzymałości i zwinność zawodników. Często podczas tych zawodów dochodzi do urazów i ciężkich złamań kończyn. Pierwsze zawody rozegrane zostały w szwajcarskiej miejscowości Lugano w 2003 roku, a mistrzynią świata została Polka – Maja Włoszczowska. Jak na razie w tak krótkiej historii tej odmiany kolarstwa tylko jedne zawody, w 2014 roku, odbyły się po za granicami Europy, w Pietermaritzburgu w RPA. Być może w przyszłości jedno z miast, które organizuje tego typu zawody, doczeka się miana klasyka wśród wyścigów MTB, a wyścig otrzyma pieszczotliwą nazwę staruszka. Choć pewnie wtedy na arenie zmagań kolarskich będą już królować rowery elektryczne…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *