Spis treści
Zamrożony bark to określenie jest stosowane w przypadku osób, które cierpią na znaczne ograniczone zakresu ruchomości w kompleksie barkowym oraz odczuwających duże dolegliwości bólowe. Stan ten polega na pojawieniu się bardzo silnego, patologicznego stanu zapalnego, wskutek którego dochodzi do silnego obkurczenia więzadeł i torebki stawowej stawu barkowego.
Jakie etapy zamrożonego barku się wyróżnia?
Pierwsza faza polega na pojawieniu się stanu zapalnego. Stopniowo także zanika sprawność. Pojawia się ból w okolicy przyczepu mięśnia naramiennego. Ruchy, które są najbardziej ograniczone w tej fazie to zgięcie łokcia. Ta faza może trwać od sześciu do dziewięciu miesięcy. Druga faza charakteryzuje się większy ból, który zaczyna znacznie ograniczać ruch. Trzeci etap to faza pełnego zamrożenia barku (https://reha-kfz.pl/zamrozony-bark-rehabilitacja-obreczy-barkowej/). Charakterystyczną cechą tego etapu, jest to, że pacjenci przestają odczuwać ból. Wtedy pacjenci mogą mylnie odczuwać, że choroba przechodzi. Ten etap mniej więcej trwa od dziewięciu miesięcy, aż do nawet szesnastu miesięcy. Wszystko zależy od stanu ogólnego zdrowia organizmu. Ostatnia faza to etap odtajania. Ból znika tutaj całkowicie. Jednak ograniczenia w ruchu pozostają. Tutaj etap trwa od pół roku do nawet dwóch lat.
Jakie objawy daje zamrożony bark?
Przede wszystkim jest to znaczne ograniczony ruch. Występuję bardzo silny ból. Warto także dodać, że ból pojawia się także w trakcie leżenia. Stały ból utrzymuje się nawet do dwóch tygodni. Pojawiają się także ostre kłucia. Trudności w wykonywaniu podstawowych czynności. Pojawiają się także słyszalne trzaski i tarcie podczas ruchu w stawie. Warto także dodać, że dolegliwości bólowe mogą się przenosić na obszar szyi oraz ramion. Bardzo często występują dolegliwości po obu stronach. Jest to promieniowanie bólu do obydwu barków.
Na czym polega leczenie zamrożonego barku?
Trzeba udać się do lekarza, który może skierować do ortopedy i fizjoterapeuty. Jednak należy się liczyć z tym, że fizjoterapia zamrożonego barku jest bardzo długa. U jednych pacjentów może bark wrócić szybciej do sprawności, ale wszystko zależy od tego, w jakim stanie mamy organizm. Fizjoterapia zamrożonego barku trwa mniej więcej około sześciu miesięcy. Przyczyną tak długiego procesu powrotu do zdrowia jest uszkodzona torebka stawowa. Proces ten jest odwracalny jednak bardzo długotrwały. Warto także ćwiczyć w domu, by przyspieszyć powrót do zdrowa. Zaleca się by pacjent zdrową ręką, odciągał chorą dłoń w stronę ziemi. Rozciągamy się, aż do momentu poczucia bólu. Ćwiczenia, które trzeba wykonywać w domu, można powtarzać kilka razy dziennie. Jednak trzeba znać umiar, by nie przeciążyć chorego barku. Zbyt intensywne ćwiczenia mogą doprowadzić bark do gorszego stanu. Dlatego tak ważne, jest by ćwiczenia, rozpisał nam fizjoterapeuta, który zna pacjenta i jego stopień choroby. Niektóre przypadki zamrożonego barku trzeba leczyć operacyjnie.