melisa (2)

Jak melisa działa na organizm

Melisa to chyba najpopularniejsze zioło na sen i uspokojenie. Ale to tylko jej najbardziej znane właściwości lecznicze. Ma działanie relaksujące i kojące, ale oprócz ziołolecznictwa znajduje również szerokie zastosowanie w kuchni.

Melisa – właściwości

Melisa lekarska ze względu na aromat, który wydziela nazywana jest również cytrynowym zielem. To zioło posiada bardzo wiele właściwości leczniczych, dlatego od dawna jest stosowane w medycynie ludowej. Roślina ta posiada ząbkowane lub karbowane, intensywnie zielone liście, a jej uprawę prowadzi się praktycznie na całym świecie. Kwitnie na wiosnę i latem, wydając małe, jasnożółte kwiaty. Liście melisy wykorzystuje się nie tylko na uspokojenie i bezsenność, ale również na bolesne miesiączki i problemy trawienne. Cytrynowe ziele poleca się również na poprawę pamięci i lepsza koncentrację oraz na mdłości występujące podczas ciąży. Melisa ma delikatny, cytrynowy smak, dlatego bardzo często wykorzystuje się ją do produkcji likierów i nalewek. Ta niepozorna roślina zawiera w sobie mnóstwo substancji korzystnych dla zdrowia. Najważniejszym składnikiem, który znajduje się w liściach jest olejek eteryczny. Stąd też dostępny na rynku jest olejek melisowy, który można stosować w aromaterapii. Posiada on także właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

Melisa w kosmetyce

Szerokie właściwości melisy można śmiało wykorzystać również w domowych zabiegach kosmetycznych. U osób z łojotokową skórą, skłonną do wyprysków idealnie sprawdzi się napar, przygotowany na bazie melisy. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, będzie on działał na skórę kojąco, łagodząc zmiany zapalne i regulując pracę gruczołów łojowych. Dla osób, które mają problem z przetłuszczającymi się włosami idealnym rozwiązaniem będzie płukanka do włosów. Melisa wspomoże też walkę z łupieżem. Jej antyseptyczne działanie powoduje, że z tej rośliny tworzy się również kremy przeciwzmarszczkowe. Poza tym, melisa działa przeciwgrzybiczo, dlatego często jest dodatkiem do płynów do higieny jamy ustnej czy kremów do stóp.

W tym dziale  Najpopularniejsze zawody rowerowe w Europie.

Skutki uboczne i przeciwwskazania

Melisa lekarska nie wykazuje poważnych działań ubocznych, więc jest produktem bezpiecznym. Bardzo trudno jest ją przedawkować, jednak niektóre osoby mogą być bardziej podatne na jej działanie. Przeciwwskazaniem do stosowania tego zioła jest marskość wątroby i wrzody żołądka. Znajdujący się w nim olejek eteryczny może tylko wzmocnić objawy. Melisa działa nasennie i uspokajająco, dlatego warto rozważyć jej wypicie przed podróżą samochodem czy pracami na wysokościach. Można stosować ją regularnie, ale trzeba stale obserwować, jak wpływa na organizm. Kobiety w ciąży nie powinny pić więcej niż 400 mililitrów naparu na dobę. Lepiej powstrzymać się od melisy. kiedy powoduje nasilanie się nietrzymania moczu w ciąży. Również przed samym porodem warto jej unikać. Jeśli chodzi o dzieci, można podawać im napar tylko okazjonalnie, nie przekraczając 200 mililitrów na dzień lub trzymając się dokładnie zaleceń lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *