Jak walczyć ze smogiem w dużym mieście?

Miasta w Polsce są jednymi z najbardziej zanieczyszczonych miast w całej Unii Europejskiej. W pierwszej 50 miast z najgorszym powietrzem aż 33 miasta to miejscowości polskie. W niektórych z tych miast dozwolone poziomy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone nawet kilkakrotnie. Oznacza to, że ludzie mieszkający w takich miastach wpuszczają do swoich domów i mieszkań takie trujące powietrze przy każdym otwarciu drzwi lub okna. Na szczęście istnieją tradycyjne i bardziej nowoczesne metody walki z tym problemem, takie jak specjalne rośliny i oczyszczacze powietrza.

Jedną z metod walki z miejskim smogiem ma być zakaz palenia węglem w domach. Problem ten pojawia się głównie jesienią i zimą, ponieważ do spalin samochodowych i zanieczyszczeń pochodzących od fabryk dochodzą produkty spalania wynikające z ogrzewania domów i mieszkań niewłaściwym opałem. Najgorzej sytuacja wygląda na osiedlach położonych w nieckach lub posiadających wysoką zabudowę. W takich miejscach nawet bardzo silny wiatr nie potrafi usunąć szkodliwych zanieczyszczeń. W przypadku dużego stężenia smogu należy pozostać w domu – dotyczy to głównie dzieci, osób starszych oraz alergików.

Rośliny jako naturalne oczyszczacze powietrza

Okazuje się, że istnieje bardzo wiele roślin, które mogą być używane jako naturalne oczyszczacze powietrza. Wchłaniają one zanieczyszczenia i zapewniają w domach czyste powietrze. Przykładem takiej rośliny jest wężownica, która jest łatwa w uprawie. Kolejną rośliną, która bardzo skutecznie usuwa zanieczyszczenia z powietrza i wpływa pozytywnie na ludzkie zdrowie jest palma bambusowa. W skrajnych przypadkach można się wspomagać specjalnymi maseczkami antysmogowymi, które nadają się do zastosowań zewnętrznych oraz wewnętrznych.

W tym dziale  Czy artykuły biurowe nadają się na prezent?

Nowoczesne oczyszczacze powietrza sposobem na smog w domach

Godnymi polecenia sposobami na zanieczyszczone powietrze są oczyszczacze powietrza. Urządzenia tego rodzaju filtrują powietrze w pomieszczeniach. Jest ono zasysane, a następnie usuwane są z niego różne zanieczyszczenia. Rodzaje usuwanych zanieczyszczeń są uzależnione od rodzaju wybranego oczyszczacza oraz zastosowanych w nim elementów filtrujących. Standardowe domowe oczyszczacze powietrza likwidują pyły zawieszone, a jeśli dodatkowo posiadają filtr węglowy to mogą usuwać lotne związki organiczne, takie jak na przykład zapachy. Generalnie oczyszczacze takie usuwają z powietrza wszystko co jest niezdrowe dla człowieka.

Skuteczne oczyszczanie z nawilżaniem

Na rynku dostępne są oczyszczacze powietrza, które działają w sposób mechaniczny z wykorzystaniem filtra HEPA, a także oczyszczacze wodne. W wersjach wodnych powietrze jest filtrowane przy pomocy elementu umożliwiającego zwiększenie kontaktu między powietrzem, a wodą, która znajduje się w urządzeniu. Dzięki tak zwanej mokrej depozycji zanieczyszczenia są deponowane w wodzie. Mechanizm ten nie tylko oczyszcza, ale również nawilża powietrze do właściwego poziomu. Należy jednak pamiętać o zadbanie o odpowiedni poziom higieny takiego urządzenia.