kobieta sprzedająca środki do dezynfekcji

Jak zapewnić pracownikom bezpieczną pracę?

Żyjemy w czasach, w których do bezpieczeństwa należy przykładać szczególną wagę. Należy o nie dbać w każdym aspekcie życia, również w zakładach pracy. Nie można się temu dziwić, bo pandemia koronawirusa pokazała nam, że w firmach bardzo łatwo o rozprzestrzenianie się choroby. Nie jest to jednak jedyne zagrożenie, na jakie narażeni są pracownicy. Jak zapewnić im bezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków?

Dezynfekcja

Zacznijmy od bezpieczeństwa sanitarnego. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy to właśnie ono budzi najwięcej kontrowersji i niepokojów. Zwłaszcza na początku pandemii nie było jasne, jak należy się zachować, by zmniejszyć ryzyko zakażenia się koronawirusem. Obecnie standardy te zostały już opracowane i dla wielu osób stały się już częścią nowej normalności. Z tego powodu w każdym zakładzie powinny znajdować się środki do dezynfekcji przeznaczone do sprzątania oraz do higieny osobistej. Oznacza to, że powinny być przez cały czas dostępne środki do dezynfekcji dwóch typów (https://e-higiena24.pl/katalog/kategoria-produktu/dezynfekcja-rak/) – powierzchni oraz skóry. Dzięki regularnemu ich stosowaniu można zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się różnego typu chorób pomiędzy pracownikami. Środki dezynfekujące powinny być łatwo dostępne, by w razie potrzeby znajdowały się pod ręką.

Tablice informacyjne

W zakładach pracy powinny znajdować się tablice informujące pracowników o ewentualnych zagrożeniach oraz sposobach radzenia sobie z nimi. Znaki bezpieczeństwa powinny być uniwersalne i dobrze widoczne. Dzięki nim łatwiej jest zachować zimną krew w sytuacji awaryjnej. Konieczne jest zapewnienie dostępu do informacji na temat drogi ewakuacyjnej, miejsca przechowywania apteczki czy gaśnic. Tablice informacyjne są po prostu niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa i w pewnym zakresie są też wymagane przepisami związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy.

W tym dziale  Sklepy z różnorodnymi smakami chipsów

Opracowanie procedur

By zapewnić pracownikom bezpieczeństwo, koniecznie trzeba opracować procedury, które będą regulowały zachowanie w różnych awaryjnych i krytycznych sytuacjach. Dzięki nim każdy będzie wiedział, jak powinien się zachować. To bardzo ważne zwłaszcza w zakładach pracy szczególnie narażonych na awarie i wystąpienie niebezpiecznych zdarzeń np. wypadków przy pracy. W takich firmach trzeba regularnie organizować szkolenia, które pomogą zminimalizować ryzyko nieszczęśliwych wypadków.

Odzież ochronna

W wielu zakładach pracy niezbędna jest odzież ochronna. Jej stosowanie ma wiele zalet. Przede wszystkim chroni ona przed uszkodzeniami ciała oraz samej odzieży, która znajduje się pod ubraniami ochronnymi. Zmniejsza ona też ryzyko zabrudzeń oraz w niektórych wypadkach – skażenia. Odzież ochronną łatwiej jest zdezynfekować i przygotować do ponownego użycia w trudnych warunkach, niż zwyczajne ubrania. Dzięki temu możne ona skutecznie izolować pracownika przed czynnikami zewnętrznymi charakterystycznymi dla danego miejsca pracy. Warto z niej korzystać w zakładach produkcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *