Spis treści
Kuchenka należy do najważniejszych sprzętów w każdym mieszkaniu. Nie może więc być wątpliwości, że na jej wybór należy poświęcić sporo czasu. Chodzi przecież o to, by kuchenka była wygodna w użytkowaniu, bezpieczna a do tego też estetyczna. Na co zwrócić uwagę wybierając kuchenkę gazową? Co jest ważne?
Szerokość
Na początek koniecznie należy sprawdzić szerokość urządzenia. Kuchenki gazowe są dostępne w różnych wariantach. Trzeba więc uważać, by zakupić kuchenkę w takim rozmiarze, który będzie pasował do wyposażenia pomieszczenia. Może się przecież okazać, że zbyt szeroka kuchenka nie zmieści się pomiędzy meble lub zbyt wąska pozostawi dookoła siebie brzydką i niezagospodarowaną przestrzeń. Szerokość kuchenki jest szczególnie ważna, gdy jest ona kupowana w pakiecie z piekarnikiem. Wtedy szerokość urządzenia musi być idealnie dopasowana do projektu kuchni.
Rodzaj gazu
Nie każdy wie, ale kuchenki gazowe mają inną konstrukcję w zależności od tego, jakim gazem są zasilane. Różnica jest subtelna, ale znacząca. W przypadku korzystania z gazu ziemnego (czyli z sieci) otwory w dyszach zasilających są większe, niż w przypadku, gdy kuchenka zasilana jest propopanem butanem z butli. Czasami w zestawie z kuchenką znajdują się dwa komplety dysz i to od użytkownika zależy, które z nich zamontuje. Ważne jest jednak, by o tym pamiętać i dostosować kuchenkę do własnych potrzeb.
Ilość i wielkość palników
Kuchenki gazowe mogą być wyposażone w kilka palników. Najczęściej jest ich cztery, choć są modele, które mają ich tylko dwa albo nawet osiem. Stąd też bardzo ważne jest, by przed zakupem zastanowić się, ile palników będzie potrzebnych i ile będzie regularnie wykorzystywane. Ilość palników warto dopasować także do wielkości samej kuchni. W małym pomieszczeniu raczej po prostu nie zmieści się kuchenka rodem z restauracyjnego zaplecza. Warto realnie podchodzić do zagospodarowania swojej przestrzeni w mieszkaniu.
Zabezpieczenie palników
Najczęściej gazowe palniki znajdują się pod specjalnym rusztem. To na nim ustawia się garnki lub patelnie, co zapobiega ich spaleniu. Garnek nie dotyka bezpośrednio palnika, co jest rozwiązaniem powszechnie stosowanym. Najbardziej trwałym rozwiązaniem są ruszty wykonane
ze stali żeliwnej. Są łatwe w utrzymaniu czystości i są bardzo mocne. Nie reagują na wysoką temperaturę, choć mają tendencję do zbierania zabrudzeń. Stąd też oczywiste jest to, że podczas użytkowania konieczne będzie jego szorowanie. Taki ruszt zdecydowanie lepiej je zniesie niż ruszt emaliowany. Ten typ powinien być wybierany raczej do kuchenek wykorzystywanych sporadycznie w domkach letniskowych. Alternatywą dla niego są palniki schowane pod specjalną szybą. Dzięki nim kuchenka pozornie przypomina kuchnię elektryczną. Szyba umożliwia łatwe dopasowanie rozmiarów garnków do wielkości palników. W tym wypadku nawet duże pojemniki, można wygodnie i bezpiecznie ustawić na palniku.