Niezbędnik każdego zmotoryzowanego gadżeciarza – czyli co warto ze sobą mieć w aucie

 

Niezbędnik zmotoryzowanego gadżeciarza to spis akcesoriów samochodowych, które przydadzą się każdemu kierowcy. Gadżety, które nie tylko umilą drogę, ale także zwiększą bezpieczeństwo. Omówmy więc najpopularniejsze akcesoria samochodowe.

Zestaw głośnomówiący

Słuchawka bluetooth do telefonu jest bardzo ceniona przez kierowców krótkodystansowych. Urządzenie komunikuje się przy użyciu bluetooth z telefonem. Dzięki temu kierowca nie musi być zmuszony trzymać telefon w ręce.

Zasada działania słuchawki jest prosta. Wystarczy przytrzymać przycisk POWER w słuchawce, aby wprowadzić ją w tryb parowania. Wtedy najczęściej miga światełka na dwa kolory, czerwony i niebieski. W tym momencie wystarczy wejść w ustawienia bluetooth telefonu by odnaleźć urządzenie i je powiązać. Nowsze modele wykorzystują NFC do parowania. Wtedy wystarczy ją przyłożyć do telefonu. W zależności od słuchawki, można ją sparować z jednym lub dwoma telefonami.

Przy zakupie słuchawki należy zwrócić uwagę na ilość mikrofonów. Podstawowe modele oferują jeden mikrofon, lepsze już trzy. Im więcej jest mikrofonów, tym bardziej zaawansowana jest redukcja szumów, odpowiedzialna za jakość słyszenia użytkownika słuchawki przez drugą osobę.

Niekiedy słuchawka bluetooth noszona przez dłuższy czas może powodować bóle ucha lub głowy. W tej sytuacji rozwiązaniem będzie zestaw głośnomówiący w postaci głośnika montowanego w zasłonce nad kierownicą, lub montowanego do systemu głośników auta. Im lepszej jakość głośnik, tym rozmówca jest lepiej słyszany. Bezwzględne minimum to 1W mocy głośnika.

W tym dziale  Grecja, wyjątkowe miejsce na wyjątkowe wakacje

By nie trzymać telefonu w ręce

Uchwyt samochodowy to jedne z najtańszych, a zarazem najbardziej niezbędnych elementów wyposażenia auta. Pozwala ono na bezpieczny podgląd informacji na telefonie, np. kto dzwoni. Może też zmienić smartfon w nawigację GPS lub wideorejestrator.

Na rynku jest wiele rodzajów uchwytów samochodowych, różniących się jakością i rodzajem mocowania.

Najpopularniejszym jest uchwyt mocowany bezpośrednio do szyby. Tutaj należy szczególną uwagę zwrócić na przyssawkę, aby trzymała ona uchwyt solidnie i nie powodował odczepienia uchwyty przy zmianie temperatury czy na wyboju.

Niektóre auta szybę mają dość daleko od kierowcy, co utrudnia korzystanie ze smartfonu. Niektóre uchwyty samochodowe oferują dodatkową podkładkę, którą przykleja się do deski rozdzielczej, dzięki czemu możliwe jest przymocowanie uchwytu z przyssawką. Występują także uchwyty przyklejane do deski rozdzielczej, ale trzymające smartfon poprzez siłę magnetyczną

Trzecim rodzajem uchwytów są te mocowane do kratki wentylacyjnej.

Zadbaj o naładowanie telefonu

Smartfon używany jako wideorejestrator lub nawigacja samochodowa powinien być cały czas podpięty do ładowania. Ładowarka samochodowa zapobiegnie rozładowaniu urządzenia podczas jego pracy lub podładuje telefon, gdy bateria się wyczerpie.

Jest wiele rodzajów ładowarek samochodowych. Maksymalne napięcie, jakim można potraktować telefon to 2.4A. W sklepach można spotkać ładowarki o mocy 0.5A (500mAh), ale one nadają się tylko do małych telefonów na klawisze. Im większa moc, tym szybciej naładuje się telefon. Najlepiej wybierać ładowarkę o mocy 1.5A lub więcej, gdyż słabsze mogą nie nadążać z ładowaniem telefonu podczas jego pracy. Należy też uważać na bardzo tanie ładowarki za 2 zł, które mimo zapewnień sprzedawcy o jej mocy, po prostu nie działają.

W tym dziale  Jesienne wędrówki - co ze sobą zabrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *