co zabrać na wakacje

Praktyczny poradnik dla miłośników greckich wakacji

Greckie wakacje – marzenie wielu osób, które może być łatwo spełnione. Obecnie biura podróży oferują przystępne ceny za niezwykle atrakcyjne wycieczki dopasowane do preferencji podróżnych. Mimo, że Grecja leży w Europie warto wiedzieć, jakie przepisy wjazdowe obowiązują w tym kraju oraz na co zwrócić uwagę będąc już na miejscu. Oto praktyczny poradnik dla osób, które pragną spędzić swój urlop w Grecji.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Grecji?

Grecja należy do Unii Europejskiej, więc wybierając się tam nie trzeba posiadać paszportu ani wizy (w przypadku pobytu turystycznego krótszego niż 90 dni). Dokumentem potwierdzającym naszą tożsamość i upoważniającym do wjazdu będzie dowód osobisty. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podróżujemy przez kraje spoza sfery Schengen.

Przed wyjazdem na wakacje do Grecji, nie trzeba wykonywać obowiązkowych szczepień, gdyż kraj ten nie jest uważany za zagrożony epidemiami chorób zakaźnych. Jednak warto wykonać szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby. Istotne jest posiadanie karty ubezpieczenia EKUZ, która upoważnia do korzystania z darmowej opieki zdrowotnej. Trzeba tutaj jednak pamiętać, że EKUZ nie obejmuje wszystkich usług medycznych. Dlatego warto zapoznać się z zakresem umowy, jaka obowiązuje pomiędzy Polską a Grecją w tym zakresie. Można też wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne na czas wyjazdu, które będzie rozszerzało zakres opieki medycznej za granicą.

W tym dziale  Najpopularniejsze zawody rowerowe w Europie.

Czy Grecja jest bezpieczna?

Grecja należy do jednych z najbezpieczniejszych dla turystów krajów. Trzeba jednak pamiętać, że zdarzają się tutaj drobne kradzieże, czy włamania do aut (szczególnie w czasie podróżowania promami). Zawsze należy pilnować dokumentów i cennych przedmiotów – w hotelach można korzystać z sejfów pokojowych lub w recepcji. Przy sobie lepiej nosić niewielkie ilości pieniędzy i kserokopie dokumentów. Wieczorem lepiej nie oddzielać się od grup oraz nie oddalać od miejsca, w którym jest się zakwaterowanym.

O czym pamiętać będąc w Grecji?

Jedną z najważniejszych rzeczy, które warto wiedzieć wyjeżdżając za granicę jest lokalizacja polskich jednostek konsularnych. W przypadku Grecji Ambasada naszego kraju znajduje się w Atenach. W większych miastach znajdują się także honorowe oddziały konsularne.

Jeżeli chodzi o sposób poruszania się po Grecji, to turyści najczęściej decydują się na komunikację miejską, a także wynajęte samochody. Pomiędzy poszczególnymi miastami można poruszać się autobusami lub pociągami. W przypadku wysp warto wybrać kursujące często promy. Taki sposób podróżowania pozwala również na podziwianie pięknej przyrody greckich wysepek. Decydując się na rejs po Morzu Śródziemnym, warto wybrać statek rejsowy z przeszklonym dnem, co zwiększy atrakcyjność podróży.

Kolejną kwestią jest zwiedzanie. Decydując się na odwiedzanie miejsc kultu, szczególnie prawosławnych klasztorów należy pamiętać o stosownym stroju okrywającym działo. Kobiety do niektórych miejsc nie mogą wchodzić w spodniach. Do części klasztorów mają również wzbroniony wstęp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *