Prywatny detektyw – co może, a czego mu nie wolno?

Usługi detektywistyczne cieszą się coraz większą popularnością. Decydują się na nie zdradzane żony czy podejrzewający swoich kontrahentów o nieuczciwość przedsiębiorcy. Jednak nie wszyscy wiedzą, co prywatny detektyw Warszawa może, a czego nie. Jakie uprawnienia posiada? Czy może bezkarnie założyć podsłuch drugiej osobie lub ją śledzić?

Kiedy zwrócić się do prywatnego detektywa?

Czasem pomoc prywatnego detektywa Warszawa okazuje się nieoceniona. Jednak zwrócić się należy jedynie do osoby, która posiada stosowną licencję niezbędną do wykonywania czynności detektywistycznych. Licencja pozwala detektywowi na zdobywanie i przechowywanie danych o osobach trzecich bez ich wiedzy. Tak uzyskane informacje można później wykorzystać podczas sprawy sądowej jako dowody.

Prywatny detektyw Warszawa nie ma jednak takich samych praw jak policja. Nie może więc np. zakładać podsłuchu. W praktyce na takie działanie musi się bowiem zgodzić prokurator. Ponadto detektyw nie może posługiwać się bronią palną czy stosować środków przymusu bezpośredniego. Nie ma możliwości legitymowania osób czy przeszukiwania ich mieszkań oraz samochodów. To są przywileje policjantów – tak stwierdził Detektyw Pl.

Gdy detektyw przekracza swoje uprawnienia

Co ciekawe, za przekroczenie swoich uprawnień prywatny detektyw Warszawa może trafić nawet do więzienia. Grozi za to kara pozbawienia wolności do lat 3. Wiąże się to jednak również z pewnymi konsekwencjami dla jego klienta. Dowody zdobyte w niezgodny z prawem sposób, dla sądu nie są ważne. W praktyce więc nierzetelny detektyw może przynieść więcej szkód niż pożytku.

W tym dziale  Jak znaleźć kogoś, kto się ukrywa?

Rzadko, ale zdarzają się też sytuacje, gdy detektyw jest nieuczciwy. Zbiera informacje dla jednego klienta, a potem przechodzi na drugą stronę i działa na jego niekorzyść. Powodem takiego stanu rzeczy są oczywiście większe pieniądze.

Czym różni się detektyw od policjanta?

Fakt, że detektyw Warszawa nie należy do policji bądź prokuratury, ma swoje zalety. Przede wszystkim policja na ogół nie podejmuje żadnych działań do momentu upłynięcia 48 godzin od zaginięcia danej osoby. Wyjątkiem są zaginięcia małych dzieci oraz osób chorych i niepełnosprawnych. W przypadku prywatnego detektywa czas nie ma tak dużego znaczenia. Ponadto nie ograniczają go w żaden sposób żadne procedury operacyjne i inne zasady. Osoby, które zdecydowały się skorzystać z usług doświadczonego detektywa mogą być pewne, że zlecona sprawa zostanie dokładnie przeanalizowana. Detektywowi zależy bowiem na doprowadzeniu jej do końca. Policjanci są w praktyce o wiele bardziej obciążeni. Sprawy, w których nie pojawiają się szybko nowe tropy są niestety powszechnie zamykane. Oprócz tego niejednokrotnie okazuje się, że detektyw Warszawa może o wiele łatwiej uzyskać cenne informacje niż policjant. Są bowiem takie środowiska, w których kontakt z policją jest wręcz zakazany. W wielu przypadkach pomoc detektywa jest więc doskonałym pomysłem.