Skuter do jeżdzenia w mieście, czy warto?

Czy warto jeździć skuterem po mieście?

Korki w godzinach szczytu to zmora mieszkańców dużych miast. Szybkie tempo życia, w którym czas jest na wagę złota, sprzyjają rozważeniu zakupu skutera. W Polsce od  kilku lat obserwuje się rosnącą popularność tego typu pojazdów. Z uwagi na warunki atmosferyczne i zmienność pór roku jednoślady na ulicach Krakowa, Warszawy czy Poznania najczęściej pojawiają się w sezonie wiosenno-letnim, choć można też zaobserwować śmiałków, którzy korzystają z nich cały rok.

Zalety jazdy jednośladem

Nad Wisłę moda na skutery dotarła z Europy Zachodniej. Jednoznacznie kojarzy się z elementem włoskiej kultury, dlatego używanie go jako środka komunikacji jest bardzo popularne wśród młodych ludzi. Nie tylko moda na jednoślady jest argumentem przesądzającym na ich korzyść. Znacznie bardziej do skuterów przekonują inne zalety takie jak praktyczność i ekonomiczność. Skuter to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy! Po pierwsze unikamy wspomnianych we wstępie korków, po drugie w wielu miastach parkowanie skutera w strefie płatnego parkowania jest bezpłatne i po trzecie skuter spala znacznie mniej paliwa (nie więcej niż 3,5 litra na sto kilometrów) niż samochód przeznaczony do jazdy po mieście.

Na co zwrócić uwagę kupując pierwszy skuter?

Jednoślad powinien być dopasowany do naszych gabarytów. Przy zakupie powinno się zwrócić uwagę na to, czy stopy podczas siadania lub stania w korku dotykają ziemi. Jeśli nie jesteśmy tego pewni najlepiej poprosić np. sprzedawcę w sklepie ze skuterami o pomoc. Warto też zastanowić się nad rozmiarem kół. Zdaniem ekspertów do jazdy po mieście najlepiej sprawdzają się pojazdy o dużych kołach, czyli powyżej 17 cali, ponieważ zapewniają one większy komfort jazdy i lepszą stabilność. Dodają oni jeszcze, że bardzo ważna jest płaska podłoga, gdyż pozwala ona wozić między nogami zakupy. Jeśli nie płaska podłoga, to warto wybrać taki model motocykla, który w przedniej kanapie posiada haczyk na torbę i ma schowek, w którym można trzymać kask.

W tym dziale  Kiedy najlepiej jeść lody?

Pojemność silnika

Na temat pojemności silnika skuterów jest wiele opinii. Jedni zalecają skutery o pojemności 50 ccm, z kolei inni są zdania, że taki pojazd nie jest zbyt bezpieczny, bo jego ograniczona prędkość do 45-50 km/h w nagłych sytuacjach na drodze może okazać się niewystarczająca. Ponadto niektórzy uważają, że najlepsze jednoślady to te, których pojemność silnika wynosi 125 ccm. Swoją opinie argumentują tym, iż taka pojemność pozwala osiągnąć bezpieczną prędkość, która pomoże np. w szybszym ruszeniu ze świateł na skrzyżowaniu.

Dla kogo jednoślad?

Skuterem o pojemności 50 ccm można jeździć bez uprawnień, lecz osoby, które osiemnasty rok życia ukończyły po 19 stycznia 2011 roku, muszą jednak zdać egzamin na kategorię AM lub wyższą. Z jednosladów o pojemności 125 ccm mogą korzystać osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii B (pod warunkiem, że mają je co najmniej 3 lata), a także A1 i A.

Podsumowując, skuter to doskonały wybór dla wszystkich tych, którzy chcą sprawnie poruszać się po mieście. To świetny kompromis, jeżeli chodzi o cenę, prędkość, omijanie korków, czy parkowanie. Kupując skuter, koniecznie należy zadbać o swoje bezpieczeństwo, dlatego w sklepie ze skuterami oprócz pojazdu powinno się jeszcze zaopatrzyć w kask i odpowiedni strój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *