Spis treści
W większości amerykańskich filmów, wcześniej lub później, pojawi się scena w kuchni: rodzina przy śniadaniu. I na pewno na ekranie pojawi się sok pomarańczowy. Przyzwyczajenie Amerykanów do picia rano soku pomarańczowego przywędrowało do Polski.
Dobry nawyk
Sok pomarańczowy do śniadania to bardzo dobry pomysł. Wiele osób pije go również o innych porach dnia, jako napój gaszący pragnienie, mały posiłek albo, gdy ma ochotę na cos słodkiego. I to właśnie jest istotna cecha soku pomarańczowego: zawiera sporo cukru (ok. 10%), więc teoretycznie jest kaloryczny. Jednak pomarańcza „broni się” skutecznie, bo zawiera dużo błonnika, który opóźnia wchłanianie cukru i powoduje na długo uczucie sytości. Stąd osoby, które rano nigdy nie mają czasu na porządne śniadanie albo zwyczajnie nie mają apetytu, powinny wypijać szklankę soku pomarańczowego. W 200 ml pysznego napoju dostarczą organizmowi bardzo dużą dawkę kwasu askorbinowego czyli witaminy C. Przyjmowana regularnie dawka tej witaminy wzmacnia intensywnie układ odpornościowy, poprawia krążenie, obniża cholesterol. W dwóch pomarańczach (bo tyle potrzeba na szklankę soku) zaopatrzymy organizm w bioflawonidy, które są orężem przeciwmiażdżycowym oraz silnym antyoksydantem. Bioflawonidy czyli witamina P mają działanie przeciwzapalne, więc dwie pomarańcze mogą zatrzymać zaczynające się przeziębienie i grypę.
Jest tylko jeden warunek
Sok pomarańczowy to bomba życiodajnych składników. Poza nielicznymi przypadkami chorobowymi albo silną alergią jest napojem dla każdego i każdemu przynoszącym ogrom korzyści. Pod jednym wszak warunkiem: będziemy wypijać świeżo wyciśnięty sok. Choćby producent soków w kartonach zapewniał, że jego produkt jest w 100% naturalny, to trzeba mieć świadomość, że taki sok, by mógł stać wiele miesięcy na sklepowej półce, musi być pasteryzowany, a wysoka temperatura niszczy większość składników odżywczych.
Przygotowanie rano szklanki soku pomarańczowego naprawdę nie zajmie dużo czasu. Wystarczy wieczorem wyszorować dokładnie dwie pomarańcze, by usunąć z ich skórki konserwanty i substancje hamujące dojrzewanie, a rano przekroić i razem ze skórą i wrzucić do sokowirówki. Skórka i białe włókienka pod nią zawierają najwięcej witaminy P i C. Sok z pomarańczy można też zrobić, korzystając z wyciskarki do cytrusów. Napój, który powstanie będzie zawierał cząstki miąższu, które są nieocenionym źródłem błonnika.
Orzeźwiający napój z samego rana poprawi humor i dostarczy energii. Małym nakładem czasu i pieniędzy możemy zatroszczyć się o swoje zdrowie i urodę. Wystarczą dwie pomarańcze.