fasada

Wybór farby – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Ładny dom to nie tylko dobrze zaprojektowane wnętrza, lecz także ładna i zadbana elewacja. Trzeba wybrać tynk i farbę elewacyjną w odpowiednim kolorze. Decydując się na określony rodzaj farby fasadowej kierujmy się jej właściwościami, gdyż elewacja domu jest nie tylko jego ozdobą, ale i ochroną przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Jak dobrać farbę fasadową?

Farba musi być dobrze dobrana do podłoża, więc zanim pójdziemy na zakupy, upewnijmy się, jaki rodzaj tynku i farby jest nałożony na fasadę. Właściwy dobór farby wpływa bowiem na trwałość i odporność nowej struktury, a także decyduje o paroprzepuszczalności całej ściany. Każda z farb ma inne właściwości. Najczęściej kupowanymi są farby akrylowe, które cechuje dobra jakość w połączeniu z atrakcyjną ceną. Tego typu farbami łatwo się maluje, są trwałe, odporne na ścieranie i wodorozcieńczalne. Bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych są farby silikatowe zwane krzemianowymi, którymi maluje się podłoża mineralne. Malowanie nimi wymaga doświadczenia, więc lepiej zlecić to fachowcowi. Polecaną farbą fasadową jest emalia silikonowa, w której spoiwem jest żywica. Farba tworzy na ścianie powłokę chroniącą przed wnikaniem wody, ale pozwalającą na oddychanie ścian. Do farb silikonowych nie przywiera brud ani kurz. Ich ważną zaletą jest zdolność do samooczyszczania, co oznacza, że spadająca na ścianę woda wiąże brud, który spływa wraz z kroplami. Wymienić należy także farby lateksowe, w których spoiwem jest żywica lateksowa lub żywica akrylowa. Pomalowana nimi ściana jest odporna na ścieranie. Podłoża, które wcześniej nie były malowane trzeba pokryć silikatami.

W tym dziale  Kierunki studiów, po których będziesz zarabiać dobrze

Jakie cechy ma farba fasadowa?

Spoiwem w farbach elewacyjnych są żywice syntetyczne – akrylowe, silikonowe, winylowe, ale również cement, potasowe szkło wodne lub wapno. Im więcej spoiwa, tym farba fasadowa ma wyższą jakość. Powłoka zabezpiecza ścianę przed nadmiarem wilgoci, więc chłonność farby powinna być mała, by nie chłonęła wszystkich zabrudzeń – w przeciwnym wypadku elewacja będzie się bardziej brudzić. O tym, jaką chłonność ma farba, informuje współczynnik nasiąkliwości powierzchniowej. Im jest on niższy, tym powłoka jest bardziej odporna na wodę. Kupując farbę trzeba także zwracać uwagę na jej paroprzepuszczalność. Określa go podany na opakowaniu współczynnik Sd (zastępczy opór dyfuzyjny) – im mniejsza jego wartość, tym wyższa paroprzepuszczalność.

Ładna elewacja jest prawdziwą ozdobą budynku, jeśli chcemy, by pięknie wyglądała, musimy wybrać odpowiednią farbę fasadową. Bogata oferta farb pozwoli na znalezienie odpowiedniego produktu.