rower miejski

Zalety poruszania się po mieście na rowerze

 

Jedni robią to w imię ekologii, drudzy dla poprawy swojej kondycji, a trzeci bo maja blisko do pracy czy szkoły. Poruszanie się po mieście na rowerze jest coraz popularniejsze, mimo że miejskie ścieżki rowerowe przybywają w ślimaczym tempie.

W rytmie miasta

Najlepszym rowerem do poruszania w asfaltowo-betonowej dżungli jest rower miejski. Z bagażnikiem, koszykiem na kierownicy, błotnikami, odblaskami i lampami ułatwia poruszanie się i zapewnia bezpieczeństwo rowerzyście jak również pieszym i innym użytkownikom ścieżek rowerowych. Ekologów i ludzi dbających o środowisko naturalne nie trzeba przekonywać, że poruszając się rowerem po mieście, przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza w mieście. Jednak dla wielu użytkowników rowerów miejskich nie to jest najważniejszą kwestią. Okazuje się, zakorkowanie dużych miast powoduje bezpowrotne tracenie czasu, który jest cenny dla każdego. Poruszając się rowerem miejskim w godzinach szczytu, czy to do szkoły, czy do pracy, jesteśmy u celu w dwukrotnie krótszym czasie niż samochodem osobowym, a po skończonej pracy znaleźć się w domu szybciej niż kolega czy koleżanka poruszająca się samochodem – bezcenne.

Rowery do jeżdżenia po mieście
Rowery do miasta

Czas to pieniądz

Można na ten temat spojrzeć od strony ekonomii. Oprócz zdrowia i kondycji, mimo wdychania powietrza wraz ze spalinami zyskamy również pieniądze. Może należy napisać, że zaoszczędzimy. Jeżeli wykorzystamy rower miejski do poruszania się między domem a pracą czy szkołą możemy zaoszczędzić pieniądze na paliwo do naszego samochodu lub z biletów komunikacji publicznej. Jeżeli przy założeniu, że nie jesteśmy tak zapalczywymi cyklistami, że nawet zima nam niestraszna i rowerem miejskim w śniegu brniemy żwawo, to przez 7 do 8 miesięcy śmiało rower może służyć nam za transport. Jeżeli jednak jesteśmy cyklistami dla, których pogoda nie ma znaczenia i potrafimy przez 365 dni w roku codziennie pedałować, no może z wyjątkami świąt wszelakich, to pieniądze zaoszczędzone na paliwie czy biletach zdecydowanie napełniają brzuchy naszych skarbonek. Można wykłócać się, że eksploatacja roweru miejskiego jest wtedy zdecydowanie większa, co powoduje dodatkowe koszty. Jednak są to wydatki zdecydowanie nie wielkie w porównaniu z cenami paliw i biletów komunikacji publicznej. Zatem rower miejski w betonowej dżungli jest dobrym rozwiązaniem na zakorkowane miasto i oszczędzanie.

W tym dziale  Jak często jeść ryby? Dowiedz się, co mówią eksperci