kot domowy przed tacą

Żwirek dla kota – jaki wybrać?

Jednym z podstawowych artykułów dla kotów jest żwirek, w jakie powinien wyposażyć się każdy właściciel takiego zwierzaka. To produkt, od którego zależy jego higiena oraz czystość mieszkania. W związku z tym warto poświęcić trochę czasu na wybranie najlepszego żwirku, który będzie dobrze sprawdzał się w praktyce. Jaki żwirek powinno się wybierać?

Wysoka chłonność

Przede wszystkim żwirek dla kota musi wyróżniać się wysoką chłonnością. To musi być produkt, który jest w stanie wchłonąć bardzo dużą ilość moczu. To ważne, bo większość kotów nie lubi korzystać ze żwirku, który jest wyraźnie zabrudzony. Nie ma w tym nic zaskakującego, bo większość zwierząt lubi czystość. Równocześnie trudno wyobrazić sobie, że będziesz sprzątać kuwetę i wymieniać żwirek kilka razy dziennie. To po prostu nie byłoby wykonalne. W związku z tym koniecznie trzeba wybrać żwirek, który poradzi sobie z codziennymi zanieczyszczeniami. Dobrze też, jeśli pod wpływem wilgoci nie będzie on się mocno zbrylał. Jedna duża kula żwirku nie wygląda zbyt dobrze, a jej twardość może denerwować kota.

Cząsteczki zapachowe

W przypadku żwirków dla kotów dużą rolę odgrywa też dodatek drobinek zapachowych. Dzięki nim żwirek ładnie pachnie, nawet gdy jest już zanieczyszczony. Czasami dostępny jest żwirek, którego zapach uwalniany jest dopiero po kontakcie z wilgocią. Trzeba jednak pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii. Dla niektórych osób zapach żwirku bywa irytujący i odpychający. Przed zakupem warto się więc dobrze zastanowić, czy lepiej, żeby żwirek pachniał dodatkowymi substancjami czy też odchodami. Nie ma jednak wątpliwości, że najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnego zapachu jest po prostu regularne sprzątanie i wymiana żwirku w kuwecie. Jeśli już mowa o zapachu żwirku, to trzeba też pamiętać o preferencjach samego kota. Może się zdarzyć, że zapach, który podoba się człowiekowi, jest nieakceptowany przez zwierzę. Warto o tym wiedzieć, bo być może będziesz musiał szukać kompromisu. Wiele zwierząt źle reaguje na nuty cytrynowe, które ludziom kojarzą się ze świeżością. Nie jest to jednak ścisła reguła, bo są koty, które przepadają za żwirkiem z nutami cytrusowymi.

W tym dziale  Jak usprawnić proces wysyłkowy?

Materiał, z którego wykonano żwirek

Żwirek najczęściej jest produkowany z silikatu. To syntetyczny związek oparty na krzemie, który wyróżnia się dużą chłonnością. Jednak nie podlega on recyclingowi. W związku z tym nie należy on do produktów przyjaznych środowisku. Stąd też jest on coraz częściej zastępowany przez produkty ekologiczne. Obecnie bez trudu można kupić żwirek drewniany, pellety, żwirek kukurydziany czy też żwirek bentonitowy, który jest rozdrobnioną osadową skałą ilastą. By nie przyczyniać się do zwiększenia ilości produkowanych śmieci, warto zastanowić się nad wybieraniem żwirku, który jest mniejszym obciążeniem dla przyrody. To szczególnie ważne, jeśli zastanowimy się nad tym, ile kilogramów żwirku tak właściwie rocznie wyrzucamy do śmieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *