droga do zamku

Zamki w Polsce, które warto zobaczyć

Polska to kraj, w którym reżyserzy z łatwością mogą nakręcać filmy fantasy albo realizować opowieści historyczne. Dlaczego? Bo do dyspozycji mają ponad 400 zamków! Co prawda, większość to już tylko ruiny, ale i tak świetnie nadają się na plan filmowy. Ale pewna część z nich nadal jest w doskonałym stanie. Nie będziemy jednak szczegółowo opisywać każdej budowli. Przyjrzymy się ogólnie kilku wybranym obiektom. Wśród nich są m.in.: Zamek Golub, Książ oraz Czocha.

Zamki Książ i Czocha

Na pierwszy ogień stare, słynne budowle, które warto zwiedzić. Słyszał o nich każdy, nawet ten, kto nie interesuje się dawną historią. Jednym jest wspomniany we wstępie, trzeci do co wielkości Zamek Książ w Wałbrzychu, a drugim Zamek Czocha. Dlaczego będąc w ich wnętrzach, poczujemy dreszczyk emocji oraz klimat dawnych wieków?

Zacznijmy od obiektu, który był wzniesiony w XIII wieku jako warownia. Mowa oczywiście o Zamku Czocha. To miejsce tajemnicze, wręcz obrośnięte licznymi legendami i niewyjaśnionymi wydarzeniami (nowszymi z czasów II wojny światowej i dawnymi). Tam właśnie straszy duch Białej Damy – przeklętej i uwięzionej przez brata, żyjącej w okresie wojen husyckich, kobiety. Atrakcją jest także to, że na terenie tej budowli gościli twórcy „Wiedźmina” oraz „Tajemnicy twierdzy szyfrów”.

Z kolei Książ należy do Szlaku Zamków Piastowskich. W tym zamku mieściła się kwatera Hitlera. Ale to nie jest jedyny powód, aby udać się tutaj na wycieczkę. Wzrok przyciąga bowiem niezwykły styl architektoniczny, w jakim wykonano imponujące komnaty, chociażby Salę Maksymiliana. Co więcej, turystów kusi znany browar oraz piękne ogrody, a także stadnina koni.

W tym dziale  Jesienne wędrówki - co ze sobą zabrać?

Największy Zamek w Polsce

Niezapomnianym miejscem do zwiedzenia jest Zamek Golub na Kujawach, ale zanim o nim opowiemy, najpierw udamy się do największej tego typu budowli w naszym kraju. Chodzi oczywiście o położony na wzgórzu, nad rzeką Nogat, Zamek Krzyżacki w Malborku – główną siedzibę wrogich nam rycerzy Najświętszej Marii Panny.

Wznoszony w kilku etapach i wpisany na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, zachwyca monumentalnością (łączna powierzchnia do prawie 21 hektarów). W celu jego postawienia zużyto ponad 4 miliony cegieł! Jeśli chcemy zobaczyć wszystkie zakamarki i eksponaty (zbroje, bronie itp.), musimy poświęcić na to kilka godzin. Dodatkowo możemy wziąć udział w turniejach oraz oglądać ciekawe wystawy czasowe.

Zamek Golub

Na koniec pozostał jeszcze zamek na Kujawach. Może nie jest tak potężny, jak te wyżej wymienione, ale i tak jest gotycko-renesansowym zabytkiem wartym zobaczenia. Wszak ma długą i bogatą historię (na początku miał być połączeniem klasztoru oraz twierdzy) oraz znajduje się w malowniczej miejscowości.

Prace nad jego budową rozpoczęły się około 1300 roku, a inicjatorem był komtur krzyżacki – Konrad von Sack. Złożony z zamku wysokiego i przedzamcza (przedgródka), a więc części gospodarczej (stajnie, stodoły i spichlerze) stanowi dziś obiekt godny polecenia turystom.
Będąc w jego wnętrzach, każdy może skorzystać np. z oferty Szkoły Rycerskiej i mieć styczność z końmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *