drzewa jesienią

Jesienne wędrówki – co ze sobą zabrać?

Jesień jest idealną porą roku na długie wycieczki i wędrówki. Temperatura powietrza jest wręcz idealna, powietrze rześkie, a świat ozdabiają kolorowe liście. Jednak aby taka wyprawa się udała konieczne jest zabranie ze sobą prowiantu. Co właściwie można zabrać ze sobą na jesienną wędrówkę? Wiele osób praktykuje zabieranie kanapek lub niezdrowych przekąsek, ale nasza propozycja jest inna. My proponujemy naszym czytelnikom zabranie ze sobą dobrej konserwy.

Czym jest konserwa?

Wiele osób na to pytanie odpowiedziałoby po prostu „jedzenie w puszce”, jednak taka definicja to stanowczo za mało. Wbrew pozorom konserwa może też znajdować się w puszce, a nawet w plastikowym opakowaniu. Określa się w ten sposób wszystkie pokarmy, które są przechowywane w pojemniku pozbawionym tlenu. Taka próżnia znacznie zwiększa żywotność jedzenia, zabijając wszystkie bakterie potrzebujące do życia tlenu. Dzięki zabiegom konserwacyjnym prawie każda potrawa może przetrwać nawet kilkanaście lat bez utraty zdatności do spożycia i walorów smakowych.

Żywność konserwowana, czyli jakie potrawy mogą znaleźć się w konserwie

Najczęściej spotykanymi konserwami są po prostu potrawy mięsne (zwykle klopsiki lub gołąbki), różnego rodzaju ryby oraz warzywa i owoce. Niemniej jednak w puszce lub słoju może zostać zakonserwowane praktycznie każde danie, na przykład zestaw owoców morza lub makaron spaghetti. Nie da się zaprzeczyć, że przechowywane w ten sposób jedzenie smakuje nieco inaczej, ale mimo wszystko konserwy są bardzo dobre – zwłaszcza gdy spożywa się je w trakcie długiej wędrówki, która wzmaga apetyt.

W tym dziale  Odkryj Zamek Golubski 

Czy konserwy są niezdrowe?

Konserwowana żywność to ciągle temat kontrowersyjny, a niektórzy wręcz unikają jej jak ognia. W końcu ich spożywanie zwiększa ilość aluminium i soli w organizmie. Mimo to zjedzenie posiłku z puszki lub słoika raz na jakiś czas nie niesie za sobą żadnych negatywnych skutków, a na pewno jest lepszym rozwiązaniem od jedzenia typu fast-food lub mrożonek. Konserwy, wbrew temu co wiele osób uważa, zachowują w sobie wszystkie składniki odżywcze poza witaminą B i C, dzięki czemu stanowią też dobre źródło witamin i minerałów. Warto też wspomnieć, że niektóre warzywa, takie jak pomidory, wręcz zyskują na wartości zdrowotnej po zakonserwowaniu. Dlatego też konserwa będzie idealnym towarzyszem podróży dla każdego człowieka, zwłaszcza jeśli wybierze się towar z wyższej półki cenowej.

Zalety konserwowanej żywności

Zbierzmy wszystkie informacje i wypiszmy kolejno zalety jedzenia w konserwach. Tak jak na początku wspomnieliśmy większość puszek i słojów może spokojnie przetrwać nawet kilkadziesiąt lat w stanie nienaruszonym. Takie jedzenie jest smaczne i może przyjmować najróżniejsze formy, a wbrew temu co często się słyszy konserwowane potrawy bywają naprawdę zdrowe i bogate w składniki odżywcze. Nie można też zapomnieć, że konserwę można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, zwłaszcza w jesień, gdy puszka nie będzie narażona na działanie wysokich temperatur.