Pieniądze

Kierunki studiów, po których będziesz zarabiać dobrze

Tysiące maturzystów każdego roku staje przed koniecznością wyboru drogi życiowej. Szeroka oferta dostępnych kierunków i uczelni nie ułatwia tego wyboru. Wybierając przedmiot studiów, młodzi ludzie kierują się różnymi kryteriami, a jednym z ważniejszych, co w pełni zrozumiałe, jest czynnik ekonomiczny. Jakie studia warto skończyć, by dobrze zarabiać?

Czy studia w ogóle są potrzebne?

Jeśli planujemy karierę w pewnym zawodzie, musimy skończyć jeden z kierunków studiów, który przygotuje nas do jego wykonywania. Na rynku pracy doskonale radzą sobie także osoby, które nie mają wyższego wykształcenia, gdyż w wielu współczesnych zawodach o sukcesie decydują zdolności i umiejętności, które zdobywamy w praktyce, więc ukończenie studiów wcale nie jest konieczne. Ponadto, system edukacji nie zawsze jest kompatybilny z rynkiem pracy i nie wszystkie uczelnie nadążają za zmianami. Należy jednak podkreślić, iż studia to dobry czas na to, by poznać siebie. Młody człowiek dojrzewa, zmienia się, staje się dorosły i świadomie decyduje się na to, co chce robić w życiu. Ponadto poznaje wielu ludzi i różne poglądy, co z pewnością poszerza horyzonty i pozwala spojrzeć na życie z innej perspektywy.

Jaką uczelnię wybrać? Atrakcyjne kierunki studiów

Prestiż uczelni i kierunku, który się ukończyło, może pomóc w znalezieniu pracy, ale na pewno nie jest czynnikiem kluczowym. Wiele prywatnych uczelni ma tak dobrą renomę, że uważa się je za prestiżowe, więc wcale nie trzeba studiować na uczelni państwowej. Ponadto szkoły prywatne często są one prowadzone przez doświadczonych praktyków, a duży budżet pozwala zatrudniać najlepszych specjalistów. Zwróćmy także uwagę, czy dane kierunki studiów dają szansą odbycia praktyk w firmach, które mogą być przyszłymi pracodawcami. Niektóre przedsiębiorstwa współpracują bowiem z uczelniami, by te kształciły dla nich przyszłych pracowników. Decydując się na daną uczelnią, sprawdźmy, jak wysoko jest w rankingach. Warto sprawdzić, kto wykłada na danej uczelni i jaki jest program studiów.

W tym dziale  Recenzja kultowego mydła - biały jeleń

Jak wybierać kierunki studiów, aby mieć atrakcyjną pracę i dobrze zarabiać?

Wśród najpopularniejszych i zapewniających pracę kierunków studiów wymienia się: finanse, informatykę, kierunki inżynieryjne oraz prawo. Zapotrzebowanie na finansistów jest bardzo duże, a jeśli wykażemy się sprawnością i dużą wiedzą, możemy zostać nawet dyrektorem finansowym, a osoba pracująca na takim stanowisku zarabia nawet 30 tys. zł. Poszukiwani są także dobrzy informatycy. Wysokiej klasy programista ma szansę na zarobki w wysokości 10 tys. zł. Dyrektorzy IT mogą zarabiać nawet 40 tys. zł. Na rynku inżynierów wciąż brakuje wysoko wykwalifikowanych specjalistów, więc studia na kierunkach inżynierskich w połączeniu z praktykami w poważnym przedsiębiorstwie to prawie gwarancja dobrej pracy i pensji rzędu 15 tys. zł. Prawo to wciąż bardzo prestiżowy kierunek studiów, a ambitny i pracowity prawnik ma szansę na pracę w dobrej kancelarii, gdzie na początku kariery może zarabiać około 5 tys. zł, później nawet 15 tys. zł, a partner kancelarii (ale do tego długa droga) nawet 40 tys. zł.

Studia to czas na aktywną naukę. Chcąc znaleźć własną drogę, przejrzyjmy ofertę kierunków, a w czasie nauki odbywajmy praktyki i staże, by w przyszłości dostać dobrze płatną pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *